Jak zorganizować domowe biuro? Podpowiadamy

domowe biuro

Pandemia w znacznym stopniu zmodyfikowała nasz system pracy. Coraz więcej osób wykonuje swoje obowiązki zdalnie lub choćby w systemie mieszanym. Posiadanie domowego biura powoli staje się więc koniecznością. Powinniśmy przecież znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli osiągnąć odpowiedni poziom skupienia. Sprawdź jak zorganizować w domu idealną przestrzeń do pracy.

1. Wybór miejsca

Gdy mieszkasz w dużym domu lub w sporym mieszkaniu, najlepiej zorganizować biuro w oddzielnym pomieszczeniu. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że nikt ani nic nie będzie zakłócać Twojego spokoju w czasie pracy. Większość osób nie może jednak pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Właściciele mniejszych lokali muszą raczej wydzielić strefę do pracy w jednym z zagospodarowanych pomieszczeń. Jak to zrobić? Zadanie nie jest proste, ale wykonalne. Na początku należy zdecydować, w którym pomieszczeniu urządzimy swoją strefę do pracy. W tym przypadku każdy pomysł ma swoje plusy i minusy. Salon to zazwyczaj największy pokój w mieszkaniu, więc najłatwiej wydzielić w nim miejsce na biurko i fotel, ale to właśnie tam najczęściej przebywają domownicy. Włączony telewizor, głośne rozmowy, hałas… te czynniki z pewnością nie ułatwią nam wykonywania naszych zadań. Być może więc lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie kącika do pracy w sypialni? Tam będziemy mieć znacznie więcej spokoju, ale zasypianie w sąsiedztwie biurka może niekorzystnie wpłynąć na nasz komfort psychiczny. Będziemy myśleć o pracy nawet, szykując się do snu. W takim przypadku warto więc oddzielić od siebie strefy za pomocą drzwi harmonijkowych, ścianki działowej lub ażurowej. Jeśli masz w domu schody, być może to właśnie pod nimi znajdzie się wystarczająco dużo miejsca, by wstawić tam biurko, fotel i inne sprzęty biurowe. Rozważaj różne możliwości i za każdym razem wypisuj zalety oraz wady danej lokalizacji, by wybrać tę najodpowiedniejszą.

2. Przygotuj meble, sprzęty i akcesoria

Jeśli masz już za sobą wybór lokalizacji, należy zakupić odpowiednie wyposażenie. Niezbędne okażą się meble, sprzęty biurowe i akcesoria np. segregatory, organizery na dokumenty czy woreczki strunowe na drobiazgi. Zacznijmy od mebli. Wybierz biurko z regulacją wysokości blatu, dzięki czemu z łatwością dostosujesz je do swoich potrzeb. Przydatna okaże się także wysuwana półka na klawiaturę i szuflady, zapewniające dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Fotel również powinien posiadać regulację wysokości siedziska, a także podłokietniki i dodatkowe wsparcie odcinka lędźwiowego. Pamiętaj, że w swoim domowym biurze spędzisz wiele godzin w pozycji siedzącej, dlatego wszystkie meble powinny zapewniać komfort i muszą być dostosowane do twoich potrzeb, by nie obciążały kręgosłupa. W swoim miejscu pracy należy zadbać także o porządek. Ułatwią to różnego rodzaju akcesoria biurowe. Warto zgromadzić pudełka archiwizacyjne, w których umieścimy foldery, projekty, grafiki i dokumenty. Takie pudełka dostępne są na stronie: https://www.kartony24.eu. Przydatne okażą się również organizery, przyborniki, podkładki, tablice korkowe i woreczki strunowe, w których możesz umieścić spinacze, zszywki, gumki recepturki i innego rodzaju drobiazgi. Dzięki tym akcesoriom łatwiej utrzymasz porządek.

CZYTAJ TAKŻE:   Czym kierować się przy wyborze kuchni na wymiar?

3. Oświetlenie to podstawa

Spędzanie wielu godzin przed komputerem i czytanie setek dokumentów nie wpływa korzystnie na nasz wzrok. Należy zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie, by dodatkowo nie nadwyrężać oczu. Najlepiej, by nasze biurko znalazło się w pobliżu naturalnego źródła światła, czyli w pobliżu okna. Pamiętaj, że monitor musi znajdować się tyłem lub bokiem do okna. Jeśli usytuujesz go naprzeciwko, promienie odbijające się od ekranu znacznie ograniczą widoczność. Powinniśmy także zadbać o oświetlenie sztuczne. Lampę wiszącą umieść ok. pół metra nad blatem biurka. Warto kupić również lampę stojącą i lampy LED.

Wystrój

Estetyka pomieszczenia ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Dokładnie zaplanuj więc wystrój swojego biura. Na ściany wybierz jasne, stonowane barwy np. beże czy pastele. Pamiętaj, że jaskrawe kolory mogą być męczące dla oczu i utrudniać skupienie. Z ozdobami także nie warto przesadzać. Wystarczy duży obraz, roślina w modnej doniczce czy stylowa lampa.

Komfort, minimalizm i funkcjonalność to główne atrybuty domowego biura. By zapewnić sobie idealne miejsce do pracy nie musisz jednak przeprowadzać generalnego remontu. Wystarczy trochę wolnej przestrzeni, dobre meble i odpowiednie akcesoria, a zyskasz idealne miejsce do wykonywania swoich obowiązków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz