Nowoczesne hotele w tradycyjnej, „witkiewiczowskiej” formie. Czym powinny się wyróżniać?

dachówka

Odpowiedni wybór hotelu to jeden z ważniejszych czynników, który może zaważyć na tym, czy urlop w górach będzie udany. Styl wnętrza, wystrój oraz nietuzinkowe dodatki wpływają na komfort pobytu i sprawiają, że urlop staje się jeszcze przyjemniejszy. Jeśli jesteśmy w Tatrach, to zdecydowanie warto zapoznać się ze stylem witkiewiczowskim. Czym się wyróżnia? 

Styl zakopiański

Styl zakopiański określany jest również jako styl witkiewiczowski. Opiera się on na nowoczesnej architekturze oraz sztuce użytkowej, której podłożem jest klimat Podhala. Na podstawie tego stylu wykonywane są nie tylko wnętrza, ale i również cała aranżacja dotycząca ubioru, umeblowania, sprzętów gospodarczych, pamiątek, instrumentów muzycznych i wyrobów porcelanowych. Połączenie wszystkich elementów ma na celu przekazanie gościom kultury, zwyczajów oraz atmosfery góralskiej.

Przykład nowoczesnego aranżowania hoteli, który można uznać za rozwinięcie oryginalnej koncepcji, pokazuje na przykład Resort Bania, którego współwłaścicielem jest Paweł Dziubasik. Kompleks znajduje się w Białce Tatrzańskiej, nieco ponad 20 km od Zakopanego.

Styl witkiewiczowski – czym się wyróżnia?

Bez wątpienia trzeba wskazać na dachy. Te charakteryzują się stromym profilem. Taka budowa ma związek z warunkami atmosferycznymi występującymi w górach. Tego typu dach odporny jest na obfite śnieżyce, dzięki czemu cała konstrukcja włącznie z więźbą dachową jest solidna i bezpieczna dla domowników. Dachówka ceramiczna typu karpiówka to nieodłączny element witkiewiczowskiej stylizacji. Podkreśla ona strukturę oraz połacie dachu.

Ważną rolę odgrywa też tradycyjny łamany kamień. Używa się go do tworzenia wysokich podmurówek sięgających nawet kilku metrów. Takie rozwiązanie zaowocowało wizją lokalnych masywnych twierdz.

CZYTAJ TAKŻE:   Czym charakteryzują się wnętrza loftowe?

Budownictwo w górach na pierwszy rzut oka wyróżnia się także drewnianą konstrukcją. Zastosowane w nim drewniane płazy to specjalnie dobrane i wyselekcjonowane pnie rozcięte na pół wzdłuż rdzenia. Nie oznacza to jednak brzydkiego wyglądu, a wręcz przeciwnie. Wygląd z zewnątrz jest uosobieniem sztuki oraz piękna, natomiast dobrze wykonane wnętrze powinny stanowić gładkie ściany bez widocznych miejsc zetknięcia drewna, tym samym odnosząc się do estetyki.

Starodawne zakopiańskie budowle

Na przełomie XIX i XX wieku powstawały przeróżne budowle w stylu witkiewiczowskim. Wyróżniały się nie tylko spadzistymi dachami, podmurówką oraz konstrukcją, ale także stosowanymi ozdobami.

Tradycyjne góralskie domy są parterowe, wszak te stworzone w stylu witkiewiczowskim wyróżniają się piętrową budową. W stosunku do parteru górna kondygnacja była kiedyś ustawiona poprzecznie. Dachy zdobiono pazdurami, a szczyty okien i drzwi wąskimi listewkami zwanymi słonecznikami, które miały na celu tworzyć wizerunek promieni słonecznych.

Biorąc pod uwagę bieg czasu, można zauważyć, że niewiele budowli w stylu zakopiańskim zachowało się do dziś. Nowoczesne hotele w Zakopanem i okolicach mają jednak często w swojej konstrukcji lub wystroju namiastkę witkiewiczowskiego stylu, gdyż ich właściciele doskonale zdają sobie sprawę z tego, że turyści przyjeżdżający na Podhale, oczekują właśnie takiego wystroju.

Warto zatem szukając idealnego miejsca na nocleg, zorientować się, jakie wnętrza oferują poszczególne hotele, gdyż te z duszą Witkiewicza pozwolą się ci się przenieść, choć na chwilę, do jego czasów i poczuć magię prawdziwego Podhala.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz