Jak zapewnić sobie obfite plony i zbiory na działce? Garść porad dla początkujących działkowiczów

Zbiory plonów

Zakładanie warzywnika czy sadu na działce wiąże się z wieloma pracami. Trzeba odpowiednio rozplanować grządki i nasadzenia, aby zmaksymalizować plony i zbiory. W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Mamy nadzieję, że początkujący działkowicze skorzystają z naszych rad.

Po pierwsze: sadzenie różnych grup roślin obok siebie

Pierwszą podstawową zasadą w przypadku tworzenia grządek roślin jest płodozmian. To znaczy na tym samym miejscu nie sadzi się tych samych roślin w kolejnych sezonach, aby nie doprowadzić do rozwoju chorób. Wynikają one z tego, że gleba zostaje wyeksploatowana ze składników odżywczych dlatego sadzi się rośliny o dużych, średnich i niskich wymaganiach w kolejnych latach. Zbyt silne nawożenie może spowodować paradoksalnie osłabienie roślin, a płodozmian może temu zapobiec. Takie działanie ogranicza również pojawianie się chwastów osłabiających plony i zmniejszających zbiory. Ponadto istotne znaczenie ma tzw. przyjazne sąsiedztwo. Są takie grupy roślin, które rosnąc obok siebie dają większy plon. Tak jest w przypadku roślin strączkowych, wiechlinowatych i dyniowatych, co zostało zaobserwowane w Ameryce Południowej. W rezultacie kukurydza, fasola, dynia i kabaczek mogą rozwijać się obok siebie i takie towarzystwo bardzo im służy.

Po drugie: pamiętaj o zwalczaniu chwastów i prześwietlaniu krzewów owocowych

Jeśli na działce planujesz uprawę krzewów owocowych musisz pamiętać o posadzeniu ich w odpowiednich odległościach, wszak z czasem będą się rozwijać, głównie w szerz. Niemniej jednak wraz z tym rozwojem pojawiają się również chwasty, które trzeba zwalczać, stosując herbicydy, a także po prostu usuwając wraz z korzeniami. Bardzo duże znaczenie dla lepszych zbiorów ma również prześwietlanie krzewów. Dzięki temu mają większy dostęp do światła i składników odżywczych. Należy również co kilka lat usuwać zdrewniałe pędy, a także pozbywać się tych chorych i złamanych. Dzięki temu krzewy owocowe będą mogły lepiej się rozwijać i aż uginać się od owoców w kolejnym sezonie. Można także stosować odpowiednie nawozy, jednak nie należy z nimi przesadzać.

CZYTAJ TAKŻE:   Domki ogrodowe, do przechowywania narzędzi

Po trzecie: posadź na swojej działce „naturalnych strażników”

Na niższe plonu i zbiory wpływ mają również wszelkiego rodzaju szkodniki. Dotyczy to zarówno ślimaków, gąsienic, jak i nornic czy kretów. Można jednak zapobiegać niszczeniu i wyjadaniu upraw. Wystarczy na działce posadzić tzw. naturalnych strażników. To rośliny, które odstraszają szkodniki. Które dobrze się sprawdzą? Przede wszystkim aksamitki. Przywabiają bzygi, które są naturalnym wrogiem mszyc. Ponadto wpływają również na liczebność nicieni atakujących truskawki czy uprawy warzyw. Jednak np. larwy chrząszczy zwalczają ptaki, a mszyce także biedronki. Dlatego opryski chemiczne są nie tylko szkodliwe dla samych upraw i ich właściwości zdrowotnych, ale również całego ekosystemu, który działa czasem z korzyścią dla nas. Wilczomlecz, a także bazylia będą doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą odstraszyć gryzonie ze swojej działki. Świetnym odstraszaczem jest także czosnek, którego nie znoszą zarówno myszy, nornice, owady, jak i ślimaki.

Po czwarte: zastosuj agrowłókninę i siatki na krety

Oczywiście naturalne metody odstraszania to nie wszystko, gdyż warto wyciągnąć wszystkie „działa”. Zakładając warzywnik czy sad owocowy, warto sięgnąć po agrowłókninę. Sprawdzi się także agrotkanina, zwłaszcza w przypadku roślin ciepłolubnych, gdyż utrzymuje temperaturę gleby. Agrotkanina na działkę ma różne długości i wielkości oczek, dlatego do określonego gatunku można dobrać odpowiedni rodzaj. Jeśli chodzi o krety to przed założeniem trawnika i ogrodu działkowego należy rozłożyć siatkę polipropylenową pod powierzchnią gleby. Ułożenie jej równolegle zapewnia brak dostępu kreta do powierzchni trawnika, a tym samym zapobiega robieniu przez niego nieestetycznych kopców.

Na wielkość plonów i zbiorów można wpływać na różne sposoby. Warto pamiętać, by rośliny pnące i te o ciężkich owocach wspierać na podporach. Dzięki temu będą miały lepszy dostęp do światła, a także będą mogły swobodnie rosnąć i dojrzewać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz