Remontujemy i aranżujemy, czyli czy warto wykonać remont samodzielnie czy jednak należy skorzystać z pomocy fachowców?

Samodzielny remont

Remont – to słowo wielu przyprawia o dreszcze, bo wiąże się ze sporym zamieszaniem, bałaganem, a do tego efekt nie zawsze jest taki, jak byśmy sobie wyobrażali. Dlatego warto się zastanowić czy remont wykonać samodzielnie, czy lepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Na pewno wszystko zależy od stopnia skomplikowania danej pracy. Trzeba również zaznaczyć, że montaż niektórych urządzeń czy elementów konstrukcyjnych wymaga wynajęcia firmy wykonawczej współpracującej ze sprzedawcą, gdyż w przeciwnym razie pozbawiamy się możliwości skorzystania z ochrony gwarancyjnej.

Wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne – skorzystaj z fachowej wiedzy

Obecnie bardzo modna staje się termomodernizacja i taką modę zdecydowanie popieramy, wszak przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście jej elementów jest wiele, począwszy od wymiany stolarki okiennej i drzwiowej na szczelniejszą, przez docieplenie budynku i wymianę lub remont systemu wentylacji, aż po rezygnację ze starego źródła ciepła na rzecz bardziej ekologicznego. Obecnie jeśli chodzi o piece węglowe, od których bez wątpienia w kolejnych latach będzie trzeba rezygnować, polecane są te przynajmniej 5 klasy, które emisja spalin jest znacznie zmniejszona. Oczywiście jeszcze lepszym wyborem jest tutaj kocioł kondensacyjny na gaz, a najlepszym systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak choćby pompa ciepła. Ostatnie rozwiązanie jest też najdroższe, jednak długookresowo zapewnia spore oszczędności. Niemniej jednak polecane jest bardziej do nowych budynków niż tych już istniejących, gdzie trzeba się zająć kompleksowo ociepleniem i wentylacją. Piec nowej generacji jest droższy, ale bardziej efektywny, co sprawia, że spala się mniej paliwa stałego, a tym samym można nie tylko chronić środowisko naturalne, ale dodatkowo oszczędzać.

Wymiana okien – samodzielna praca pozbawi Cię gwarancji

Jeśli chodzi o remont, to zdecydowanie nie warto oszczędzać na oknach, wszak to inwestycja na lata. Trzeba zatem wybrać odpowiednią stolarkę, zatem modele drewniane, plastikowe lub aluminiowe. Ważną kwestią jest możliwość otwierania wszystkich skrzydeł. Nieotwierane są tańsze, ale mało praktyczne. Wszak trzeba je myć wewnątrz i od zewnątrz, zatem pracy jest więcej. Często droższe okna mają lepsze parametry termoizolacyjności, jednak nawet najlepsze okno nie spełni swojego zadania, jeśli będzie niewłaściwie zamontowane. Dlatego absolutnie nie można kupować okien i samodzielnie się za tę pracę zabierać. Owszem, można odrobinę zaoszczędzić, jednak w przypadku źle wykonanej pracy nie będzie nam przysługiwała gwarancja.

Podłogę żywiczną zostaw fachowcom

Kolejną ważną kwestią podczas remontu jest wymiana podłogi. Jeśli zdecydujesz się na posadzkę żywiczną, to nawet jeśli obejrzysz tysiąc poradników, to nie zastąpi Ci to doświadczenia w jej wykonywaniu. Tutaj bardzo łatwo popelnić błąd skutkujący tym, że pojawią się pęcherzyki powietrza i nierówności, a całość będzie się prezentować mało estetycznie, co gorsza tego efektu nie będzie można poprawić. Zatem należy nie tylko nie wykonywać takiej pracy samodzielnie, ale wybrać takich fachowców, którzy zajmują się tym stosunkowo często i mają za sobą wiele udanych realizacji.

CZYTAJ TAKŻE:   Łatwo, wygodnie i bezpiecznie w domu pokazowym Somfy na 4 Design Days

Z panelami w systemie click i samoprzylepnymi poradzisz sobie samodzielnie

Oczywiście, aby wszystko zostawiać w rękach fachowców, to trzeba mieć dość „gruby portfel”. Czasem zatem warto zaoszczędzić i niektóre prace wykonać samodzielnie. Na pewno z podłogą pływającą możemy sobie poradzić. Panele montowane na wcisk, w systemie click-click są łatwe w montażu i z taką pracą poradzi sobie laik. Podobnie jest z montażem samoprzylepnych paneli ściennych, np. kamiennych, choć tu rekomendowane jest dodatkowe użycie specjalnego kleju poliuretanowego. Jeśli chodzi o płytki gresowe sprawa jest trudniejsza, zwłaszcza gdy wybierzesz wielkoformatowe. Te drugie trzeba przycinać na specjalistycznych urządzeniach, co zwiększa cenę i sprawia, że pracę należy powierzyć fachowcom. Decydując się na ogrzewanie podłogowe i pokrycie podłogi gresem również nie warto wykonywać tej pracy samodzielnie. Tutaj można zdecydować się na płytki drewnopodobne, gdyż jak wiadomo drewno nie najlepiej nadaje się do takiego systemu. Tutaj odpowiednio trzeba zaplanować dylatacje i dobrać właściwą szerokość i rodzaj fugi. Szczególnie polecamy płytki drewnopodobne Klink. Można do nich dobrać cienkie, a przy tym niezwykle trwałe i doskonale dopasowane kolorystycznie spoiny.

Malowanie i tapetowanie to nic trudnego, jeśli wybierzesz odpowiednie materiały i narzędzia

Są takie prace, które powierzamy fachowcom, głównie ze względu na wygodę. Obecnie dostępne są tak dobre materiały i narzędzia do malowania pokoi, że przy odrobinie chęci i czasu każdy może sobie poradzić. Warunkiem są oczywiście równe, pozbawione spękań czy wilgoci ściany. Jeśli są jakieś problemy, to już praca jest nieco trudniejsza i w takiej sytuacji rzeczywiście lepiej zatrudnić profesjonalnego malarza. Krzywe ściany można zniwelować przyklejając tapety winylowe. Ich montaż jest znacznie łatwiejszy niż tych papierowych i z tą pracą także sobie poradzisz.

Jeśli mamy tzw. dwie lewe ręce, to nie pozostaje nic innego jak zatrudnić fachowca. Posiadając jednak chociaż podstawowe umiejętności można nieco zaoszczędzić na niektórych pracach remontowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz