Ogrzewanie domu fotowoltaiką

fotowoltaika

Ekonomiczne, ekologiczne i wydajne. Dokładnie takie są panele fotowoltaiczne, po które coraz częściej sięgają właściciele jednorodzinnych domów. Obecnie produkty dostępne na rynku pozwalają na niemal całoroczne pokrycie zapotrzebowania czteroosobowej rodziny bez konieczności czerpania prądu z elektrowni. Jak działają? Jakie są ich zalety? 

Bez wątpienia ogrzewanie domu fotowoltaiką przynosi wiele korzyści właścicielom. Są to przede wszystkim:

  • świadomość ekologicznego funkcjonowania (ogrzewanie fotowoltaiczne nie przyczynia się do emisji spalin),

  • możliwość znacznego zredukowania rachunków za prąd,

  • uniezależnienie się od dostaw energii z elektrowni.

Dzisiejsze układy solarne pozwalają prawie przez cały rok zasilać gospodarstwo. Jedynie w zimie, gdy liczba dni słonecznych jest mniejsza, może pojawić się potrzeba czerpania mediów z sieci.

Jak działa system układów solarnych?

 Jak kształtuje się relacja: fotowoltaika a centralne ogrzewanie domu? Panele słoneczne montuje się na zewnątrz budynku, najczęściej na jego dachu, bo tam mogą absorbować największą ilość promieni słonecznych, w których zawarte są fotony. W ogniwach następuje ruch potencjałów, co wiąże się z powstawaniem prądu stałego. Falownik przekształca go w postać zmienną, czyli taką samą energię, którą dostarcza elektrownia. Można nią zasilać każde urządzenie elektryczne.

 Co z produkowanym prądem w kontekście ocieplania budynku? Fotowoltaika umożliwia centralne ogrzewanie. Energia wytwarzana przez panele gromadzona jest w kotle, który generuje ciepło i rozprowadza je po całym domu rurami i kaloryferami.

Fotowoltaika zapewnia wydajne ogrzewanie domu i pozwala uzyskać w pomieszczeniu bezpieczne i przyjemne warunki do przebywania. Sprawność termiczna takich urządzeń nie odbiega od jakości, jaką oferują tradycyjne rozwiązania.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak często czyścić i serwisować klimatyzację w domu?

Elektryczne ogrzewanie domu – czy to korzystne rozwiązanie?

Układy solarne zdobywają coraz większą popularność, bo pozwalają w dużym stopniu zredukować wysokość rachunków. Umożliwiają energooszczędne ogrzewanie domu. Gospodarstwo domowe niemal przez cały rok jest samowystarczalne, ilość generowanego prądu wystarcza na zasilanie układów grzewczych. Dzięki temu, że pobory z sieci są śladowe, rachunki wystawiane przez zakład energetyczny ograniczają się jedynie do opłaty mocowej i wynikającej z przyłączenia do sieci. Największą korzyścią z inwestycji w panele jest zatem oszczędność.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Co więcej, ogrzewanie fotowoltaiką jest ekologiczne. W trakcie pracy paneli i falownika nie dochodzi do emisji żadnych spalin. Energia produkowana ze słońca jest „czysta”. Zaletę tę docenią osoby, które pragną żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Kolejnym atutem wynikającym z przyjaznego dla atmosfery generowania prądu jest możliwość uzyskania dotacji na instalację własnej minieelektrowni. Pozwala to na redukcję kosztów inwestycji, a tym samym przyspiesza jej zwrot.

W czasach rosnącej emisji smogu oraz wzrostu cen za energię elektryczną warto rozważyć budowę układu stworzonego z paneli słonecznych. Korzyści, jakie zapewnia fotowoltaika – ogrzewanie domu w systemie centralnym, mają wymiar zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. Są to świetne rozwiązania dla ludzi ceniących samowystarczalność. Niezależność od dostaw sieci pozwala odczuć bezpieczeństwo energetyczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz