Mała kuchnia – jak ją funkcjonalnie urządzić?

Mała kuchnia nie oznacza wcale, że nie można ją komfortowo i funkcjonalnie urządzić. Wystarczy trochę kreatywności i poświęcenia czasu na zakup odpowiednich mebli oraz sprzętów, aby spędzanie w niej czasu stało się przyjemnością. 

Przystępując do aranżacji małej kuchni, warto postawić na mnimalizm. To właśnie on pozwoli nam na uniknięcie przepychu, który tylko zagraci naszą kuchnię i sprawi, że stanie optycznie jeszcze mniejszą przestrzenią. Postawmy więc na prostotę i funkcjonalność. To klucz do sukcesu.

Mała kuchnia – ważny jest każdy metr

Początek prac, to dokładne zmierzenie kuchni. Jeśli chcemy wybrać gotową zabudowę kuchenną, weźmy pod uwagę jej metraż, a dopiero potem walory estetyczne. Zwróćmy uwagę na to, na czym są one ustawione. Tradycyjne cokoły warto zastąpić nóżkami, które nadadzą meblom smukłości i lekkości.

Aby zapewnić sobie komfort eksploatacji szafek kuchennych, postawmy na przesuwne drzwiczki lub takie, które otwierane są do góry. Tym samym zyskamy więcej miejsca wewnątrz nich. Możemy także zastąpić wiszące szafki, bądź ich część półkami. Taki trik optycznie zwiększy pomieszczenie.

Wykorzystajmy naszą kreatywność zagospodarujmy wolną przestrzeń, która powstanie między blatem, a szafkami. Możemy m.in. przyczepić do ściany haczyki, które wykorzystamy do powieszenia kuchennych narzędzi.  Pamiętajmy o tym, aby dobrać je odpowiednio do kolorystyki kuchni – wówczas zyskamy także element dekoracyjny.

CZYTAJ TAKŻE:   Producent mebli tapicerowanych - jak wybrać najlepszego?

Możemy także zastanowić się nad wysuwanym blatem. Posłuży on nam zarówno do przygotowywania posiłków, jak i zastąpi stół, przy którym będziemy je spożywać.

Mała kuchnia – rozwiązania techniczne

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technicznych, które ułatwią nam wygodne korzystanie z małej kuchni. Mowa m.in. o systemach, które montuje się w szafkach narożnych. Dostępne są, np. rozwiązania umożliwiające kolejne wysuwanie koszy schowanych w meblu.

Mała kuchnia – okno jest cenne

Jeśli w naszej kuchni znajduje się okno, nie rezygnujmy z niego, a wykorzystajmy w odpowiedni sposób. Nie zastawiajmy go i zrezygnujmy z firan kosztem zasłon. Jeśli jednak okna nie posiadamy, warto rozważyć połączenie kuchni z salonem. Takie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie naturalnego światła i przestrzeni. Jeżeli aneks nie jest jednak dla nas dobrym rozwiązaniem, postawmy na jasne dekoracje. Warto, aby na ścianach i meblach pojawiły się pastelowe kolory. Dodatkowo warto wybrać zabudowę błyszczącą. Wszystko dlatego, że połyskliwe fronty szafek odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze. Dobrze sprawdzi się także fototapeta oraz oświetlenie o ciepłej barwie.

Funkcjonalna mała kuchnia

zdjęcia: Max Kuchnie

1 Komentarz

Dodaj komentarz