Najpopularniejsze rośliny doniczkowe

kwiaty

Jakie są najmodniejsze rośliny doniczkowe tego sezonu? I co sprawia, że niektóre gatunki latami cieszą się niesłabnącą popularnością? W tym artykule przeczytasz o najpopularniejszych roślinach doniczkowych, które ludzie pokochali ze względu na ich rozliczne zalety…

Pilea peperomioides – pieniążek

Roślina niezwykle popularna w domach naszych babć i rodziców, choć w pewnym momencie niespodziewanie zniknęła z kwietników. Jednak niedawno znów zawitała na naszych parapetach. Charakteryzuje ją wygląd nieszablonowy i bardzo pocieszny. Swoją potoczną nazwę „pieniążek” zawdzięcza owalnym liściom o rozmiarach zbliżonych do monet. Nie jest szczególnie wymagającym gatunkiem, nawet dla początkujących.

Najczęściej widuje się młode egzemplarze tej rośliny, a rzadziej kilkuletnie. Niektórych bardzo martwi gubienie liści od dołu przez pieniążek, jednak jest to proces, którego nie da się uniknąć. Pilea stale wzrasta ku górze, nie rozkrzewiając się przy tym i nie rozrastając na boki. Wypuszcza za to kolejne liście ze stożka wzrostu, a te od dołu – gubi. W rezultacie łodyga rośliny ciągle się wydłuża, co z upływem czasu upodabnia pieniążek kształtem do palmy o niecodziennych, okrągłych liściach. 

Monstera deliciosa – monstera dziurawa

…czyli prawdziwy gigant wśród gigantów! Monstery ostatnimi czasy podbiły rynek nie tylko ogrodniczy, ale i każdy inny. Liście monstery są słynnym motywem na odzieży, tekstyliach, elementach wystroju wnętrz czy wyrobach papierniczych. Faktycznie, mają w sobie wiele uroku, jednak najlepiej prezentują się na żywo – na roślinie. Kilkuletnia monstera deliciosa ma olbrzymie, podziurawione liście, które robią wrażenie. Roślinę charakteryzuje szybki wzrost i bardzo małe wymagania.

Starzec zwisający – senecio rowleyanus

…zwany także sznurem pereł. To kolejny hit na prlowskich kwietnikach. Starzec to roślina o nietuzinkowym pokroju. Przepięknie prezentuje się jako roślina zwisająca, w doniczce podwieszonej pod sufitem lub ustawionej na wysokiej półce. Jest dość kapryśny, jeśli chodzi o podlewanie. Nie znosi bowiem nadmiaru wody. Rozrasta się dość powoli, ale łatwo go rozmnożyć. Wystarczy pobrać sadzonki z pędów poprzez uszczyknięcie i wsadzić jedną końcówkę do ziemi. Łatwe ukorzenianie rośliny to jej duża zaleta, ponieważ można podjąć próbę ratowania rośliny w przypadku, gdy jej kondycja z niewiadomych przyczyn ulega pogorszeniu właśnie poprzez rozmnożenie z pędów.

CZYTAJ TAKŻE:   Czym charakteryzują się materace sprężynowe kieszeniowe?

kwiaty

Anturium Andrego – anthurium andraeanum 

Anturium to piękna i mało wymagająca roślina. Świetnie sprawdzi się na parapecie u początkującego ogrodnika. Niecodzienny wygląd anturium Andrego nie przestaje oczarowywać miłośników roślin. Jej charakterystyczna barwna część z pręcikiem jest przez wielu uważana za kwiatostan rośliny. Jednak w istocie ta jaskrawa, kolorowa część to liść, który otacza kolbę z maleńkimi kwiatkami i w naturze, wabi do niej zapylaczy. Kiedy następnym razem natkniecie się na anturium – koniecznie podejdźcie bliżej, by przyjrzeć się kolbie z trudno dostrzegalnymi kwiatuszkami. Poczytajcie też o tej fascynującej roślinie tutaj: https://www.ogarnijogrod.pl/anturium-andrego-uprawa-pielegnacja-nawozenie/ 

Ficus elastica – figowiec sprężysty

Tak jak większość fikusów, tak i ten, charakteryzuje się małymi wymaganiami. Potrzebuje sporo światła, jednak nie należy się martwić częstym podlewaniem albo zaprzątać sobie głowę spryskiwaczami z woda czy nawilżaczami powietrza. Fikus sprężysty, to prawdziwy heros wśród fikusów. Zniesie długotrwałą suszę z uwagi na grube, skórzaste liście, które skutecznie przechowują wodę. Rośnie dosyć szybko i nie ma dużych potrzeb, jeśli mowa o nawożeniu i glebie. Najokazalej jednak będzie wyglądał, kiedy dokarmimy go nawozem z dużą ilością azotu od czasu do czasu. Łatwo go też rozmnożyć poprzez pobranie sadzonki ze szczytu pędu. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz