Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

fotowoltaika

Fotowoltaika jest dzisiaj bardzo popularna i decyduje się na nią wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Czy warto ją zamontować? Sprawdź najważniejsze informacje o panelach fotowoltaicznych produkujących prąd!

Fotowoltaika – na czym polega?

Dziedzina określana jak fotowoltaika jest skupiona na produkcji prądu z promieniowania słonecznego docierającego na Ziemię ze Słońca. Do tego celu stosowane są panele fotowoltaiczne, w skrócie panele PV, które składają się głównie z krzemu.

Na skutek zjawiska fotowoltaicznego dochodzi do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Może być ona następnie wykorzystana do zasilania urządzeń domowych, a jej nadmiar może być odsprzedany do operatora sieci.

Instalacja fotowoltaiczna – elementy

W skład instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej do użytku domowego, czyli tak zwanej mikroinstalacji wchodzą poniższe elementy:

  1. Panele fotowoltaiczne – montowane są na zewnątrz budynku w miejscu, w którym mogą odbierać najwięcej promieniowania słonecznego.
  2. Inwerter, inaczej falownik – urządzenie służące do zamiany prądu stałego w przemienny.
  3. Okablowanie – łączy ze sobą wszystkie elementy.
  4. Zabezpieczenia – dbają o bezpieczeństwo systemu.

Ponadto do systemu fotowoltaicznego można dodać także akumulatory do magazynowania energii, jednak obecnie są one dość drogie, dlatego też ich montaż nie jest popularny.

CZYTAJ TAKŻE:   Donice ogrodowe - na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Najczęściej panele PV montowane są na dachach budynków, jednak istnieje także możliwość zamontowania paneli na podłożu, na przykład na gruncie w pobliżu domu.

Czy warto wykonać instalację fotowoltaiczną?

Obecnie na instalacje fotowoltaiczne do domów jednorodzinnych decyduje się wiele osób, które dzięki zasilają swoją instalację elektryczną za pomocą darmowego prądu produkowanego z przez panele.

Instalacja wymaga poniesienia jednorazowego wydatku – można obniżyć go dzięki dotacjom. Następnie pozwala jednak na oszczędności na rachunkach za prąd. W zależności od jego zużycia może zwrócić się po około 8-10 latach. Trwałość i efektywność pracy paneli fotowoltaicznych szacuje się natomiast na minimum 25 lat.

Gdzie zamówić panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne wykonują firmy specjalizujące się w tej dziedzinie, które mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w ramach przygotowania i uruchomienia całego systemu.

Osobom zainteresowanym możliwościami, jakie niesie ze sobą nowoczesna fotowoltaika Skoczów daje dostęp do wielu firm specjalizujących się w projektowaniu, montażu oraz serwisie instalacji fotowoltaicznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz