Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

fotowoltaika

Fotowoltaika jest dzisiaj bardzo popularna i decyduje się na nią wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Czy warto ją zamontować? Sprawdź najważniejsze informacje o panelach fotowoltaicznych produkujących prąd!

Fotowoltaika – na czym polega?

Dziedzina określana jak fotowoltaika jest skupiona na produkcji prądu z promieniowania słonecznego docierającego na Ziemię ze Słońca. Do tego celu stosowane są panele fotowoltaiczne, w skrócie panele PV, które składają się głównie z krzemu.

Na skutek zjawiska fotowoltaicznego dochodzi do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Może być ona następnie wykorzystana do zasilania urządzeń domowych, a jej nadmiar może być odsprzedany do operatora sieci.

Instalacja fotowoltaiczna – elementy

W skład instalacji fotowoltaicznej przeznaczonej do użytku domowego, czyli tak zwanej mikroinstalacji wchodzą poniższe elementy:

  1. Panele fotowoltaiczne – montowane są na zewnątrz budynku w miejscu, w którym mogą odbierać najwięcej promieniowania słonecznego.
  2. Inwerter, inaczej falownik – urządzenie służące do zamiany prądu stałego w przemienny.
  3. Okablowanie – łączy ze sobą wszystkie elementy.
  4. Zabezpieczenia – dbają o bezpieczeństwo systemu.

Ponadto do systemu fotowoltaicznego można dodać także akumulatory do magazynowania energii, jednak obecnie są one dość drogie, dlatego też ich montaż nie jest popularny.

CZYTAJ TAKŻE:   Kontener biurowy czy wynajmowane biuro. Co lepsze dla mikro firmy?

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Najczęściej panele PV montowane są na dachach budynków, jednak istnieje także możliwość zamontowania paneli na podłożu, na przykład na gruncie w pobliżu domu.

Czy warto wykonać instalację fotowoltaiczną?

Obecnie na instalacje fotowoltaiczne do domów jednorodzinnych decyduje się wiele osób, które dzięki zasilają swoją instalację elektryczną za pomocą darmowego prądu produkowanego z przez panele.

Instalacja wymaga poniesienia jednorazowego wydatku – można obniżyć go dzięki dotacjom. Następnie pozwala jednak na oszczędności na rachunkach za prąd. W zależności od jego zużycia może zwrócić się po około 8-10 latach. Trwałość i efektywność pracy paneli fotowoltaicznych szacuje się natomiast na minimum 25 lat.

Gdzie zamówić panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne wykonują firmy specjalizujące się w tej dziedzinie, które mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w ramach przygotowania i uruchomienia całego systemu.

Osobom zainteresowanym możliwościami, jakie niesie ze sobą nowoczesna fotowoltaika Skoczów daje dostęp do wielu firm specjalizujących się w projektowaniu, montażu oraz serwisie instalacji fotowoltaicznych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz