Nawyki łazienkowe szkodliwe dla zdrowia

O tym, że nasze codzienne przyzwyczajenia mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, wie chyba każdy z nas, ale niestety bywa, że to bagatelizujemy. Często dotyczą one higieny osobistej, albo porządków domowych. 

Łazienka to pomieszczenie w którym występuje podwyższona wilgotność powietrza, a ponadto wysoka, a tym samym, sprzyjająca rozwojowi temperatura. To sprawia, że właśnie ona jest szczególnie narażona na występowanie groźnych dla naszego zdrowia szkodliwych czynników.

Nawyki łazienkowe szkodliwe dla zdrowia – przeciwdziałanie zagrożeniom

Wiele uchybień jest po prostu wynikiem niewiedzy, albo naszych nieprawidłowych przyzwyczajeń. A wystarczy odrobina wysiłku i zmiana nawyków. Co może być nam w tym pomocne? Odpowiednie wyposażenie wnętrza w sprzęty, które ułatwią nam sprzątanie i wykonywanie codziennych czynności higienicznych.

Dane, które opublikowane zostały w amerykańskim wydawnictwie The Journal of Environmental Health wskazują, że  tylko 5% osób myje ręce w poprawny sposób. W ten sposób ilość przenoszonych drobnoustrojów chorobotwórczych jest liczona w milionach! Pamiętajmy o tym, aby więc myć ręce z użyciem mydła przez 15-20 sekund. Taką czynność wykonujmy przed posiłkiem, po kontakcie z osobami chorymi, a także ze zwierzętami.

Nawyki łazienkowe szkodliwe dla zdrowia – zbyt gorąca kąpiel

Pamiętajmy o tym, że poziom higieny można zmaksymalizować również dzięki temu, że ograniczymy kontakt z sanitariatami. Alternatywą dla takich klasycznych baterii mogą stać się modele bezdotykowe. Tego typu armatura działa za pomocą fotokomórki. Mechanizm bezdotykowy jest możliwy w wykorzystaniu także w przypadku spłuczek toaletowych, mydelniczek i in.

Warto wiedzieć, że szkodzić może nawet codzienna kąpiel. Jeśli woda w wannie przekracza 40°C, wówczas kondycja naszej skóry może się znacznie pogorszyć. W tym wypadku warto pomyśleć o zakupie baterii termostatycznej. Taka jest wyposażona w funkcję ustawiania temperatury. To także dobre rozwiązanie w kwestii zapobiegania poparzeniom.

Nawyki łazienkowe szkodliwe dla zdrowia – dbaj o porządek

Grzyby i pleśnie pojawiają się w łazience bardzo często. Wszystko za sprawą panującej w niej wysokiej temperatury oraz wilgotnemu powietrzu. Miejsca szczególnie narażone na ich wystąpienie to fugi pomiędzy kafelkami, silikonowe zabezpieczenia na miejscu styku sanitariatów ze ścianą lub podłogą oraz często zachlapywana powierzchnia mebli.

CZYTAJ TAKŻE:   Aranżacja balkonu i tarasu - kilka podpowiedzi

Co możemy więc zrobić oprócz regularnego przecierania elementów, które mają kontakt z wodą? Można postawić na rozwiązania, których konstrukcja drzwi będzie nam pomagać w utrzymaniu czystości. Mowa np. o podwieszanych słupkach lub szafkach.

Znaczenie dla zachowania higieny w łazienkowym wnętrzu ma także to, w jakim stopniu materiał, z którego zostały wykonane meble jest odporny na wilgoć. W przypadku tworzyw o wyższej wytrzymałości, ryzyko rozwoju groźnych drobnoustrojów jest niższe.

By zwiększyć poziom higieny, warto zdecydować się także na nowoczesne wyposażenie ceramiki sanitarnej, takie jak deska sedesowa z powłoką antybakteryjną czy wariant wolnoopadający. Pierwsza z nich minimalizuje osiadanie i rozprzestrzenianie się bakterii, druga natomiast ogranicza potrzebę dotykania sanitariatu.

Nawyki łazienkowe szkodliwe dla zdrowia – uważaj na środki chemiczne

Warto pamiętać, że skład gotowych specyfików, obejmuje często substancje szkodliwe dla zdrowia. Należy więc zatroszczyć się o to, żeby zarówno przy przechowywaniu, jak i stosowaniu, przestrzegać zaleceń producenta, w tym: unikać bezpośredniego kontaktu środków ze skórą, a także wietrzyć pomieszczenie po ich użyciu.

W niektórych przypadkach możemy użyć rozcieńczonego płynu do mycia naczyń, np. podczas mycia baterii pokrytych chromem lub platyną. Jeśli zabrudzenia są trudne do wyczyszczenia lub zauważymy, że na powłoce gromadzi się kamień, z pomocą przyjdą „domowe okłady”. Przygotowujemy je, nasączając bawełnianą szmatkę lub gazę roztworem wody z octem. Pozostawiamy ją na uporczywych osadach na kilka godzin. Po zdjęciu, czyścimy całą powierzchnię baterii płynem do mycia naczyń, spłukujemy wodą i polerujemy do sucha miękkim materiałem.

materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz