Niskie koszty budowy i tani w utrzymaniu. Wybierz projekt domu energooszczędnego!

Często wydaje nam się, że na budowę domu musimy przeznaczyć bardzo wysoki budżet. Jednak dzisiaj powstają domy, które nie tylko niedrogo wybudujemy, lecz także ich utrzymanie pozwoli na zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Dom energooszczędny – jaki projekt wybrać?

Zanim zdecydujesz się na projekt domu, musisz rozważyć fundamentalną kwestię jaką jest twoja działa. Tutaj punktem wyjścia są aspekty takie jak: jej wielkość, kształt, otoczenie, usytuowanie względem stron świata i drogi dojazdowej czy uzbrojenie (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa itd.) Musisz przemyśleć także, ile osób maksymalnie będzie zamieszkiwać dom – nie wybieraj domu piętrowego jeżeli będą tam maksymalnie dwie osoby. Zwróć uwagę także na instalacje wewnętrzne – wielkość kotłowni, rodzaj paliwa, dostawca wody czy korzystanie z alternatywnych źródeł energii. To bardzo ważne kwestie, które wpływają na koszty utrzymania mieszkania.

Niezależnie od projektu domu, możemy wybrać taki budynek, który będzie wpisywał się w model domu energooszczędnego. Wystarczy zastosować ekologiczne technologie, na przykład: duża ilość przeszkleń, mniejsza powierzchnia domu, prosta konstrukcja, gruba warstwa izolacji, brak balkonów itp.

Obecnie znajdziemy wiele gotowych projektów domów energooszczędnych (np. gotowe projekty domów Domy z wizją). Pamiętajmy, że dom tani w eksploatacji wcale nie równa się z domem nieatrakcyjnym i nieprzytulnym. Przede wszystkim, jeżeli zależy nam na niskich kosztach wybierzmy dom o prostej budowie, czyli najlepiej na planie prostokąta. Co więcej, ściany oraz dach powinny mieć jak najmniej złamań, dlatego projektu domów z płaskim lub jedno- i dwuspadowym dachem wpisują się w koncepcję domu energooszczędnego. Kolejną wyróżniającą cechą są duże przeszklenia. Warto pamiętać, że ich większa liczba pozwala nam oszczędzić energię, ale umieszczajmy je od strony południowej. Natomiast od strony północnej powinniśmy ograniczyć liczbę okien i przeszkleń. Niezmiernie ważne są także otwory okienne i drzwiowe, dlatego powinniśmy wybierać nowoczesne oraz ciepłe okna i drzwi, wykonane z energooszczędnych materiałów.

CZYTAJ TAKŻE:   Klimas Wkręt-met i związek POiD zachęcają do „Wymiany Stolarki z Dobrym Montażem”

Zastanawiając się nad tym, czy tańszy będzie dom parterowy czy z poddaszem, nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na kupnie działki, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór domu piętrowego, ponieważ zajmuje on mniej miejsca niż parterowy. Z kolei budynki piętrowe, wymagają więcej dodatkowych kosztów, takich jak: schody, balkony, większe koszty związane z budową ścian, ocieplenia, tynków. Z kolei, na dom parterowy będziemy potrzebowali zdecydowanie większej działki.

Tak naprawdę, jeśli zaoszczędzimy na czymś w trakcie budowy, często poniesiemy większe koszty związane z powierzchnią użytkową domu. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz liczby osób zamieszkujących budynek. Jednak wizja budowy domu energooszczędnego jest jak najbardziej możliwa. Nawet jeśli zdecydujesz się na większy piętrowy dom, to zawsze możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i wykorzystaniu maksymalnie ekologicznych rozwiązań.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz