Nowoczesna łazienka w stylu hi-tech. Jak stworzyć wodoszczelny odpływ liniowy, a także wykonać montaż podtynkowy ceramiki i armatury?

urzadzanie lazienki

Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu czy mieszkaniu. Jednak w przeciwieństwie do aranżacji wykonywanych dekadę temu, obecnie ważna jest tak samo jej funkcjonalność, jak i estetyka. Dlatego ciekawym wyborem jest łazienka utrzymana w stylistyce high-tech. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam, jak zaaranżować takie wnętrze, ale też stworzyć odpływ linowy i montaż podtynkowy. Efekt= łazienka na miarę XXI wieku.

Styl przez wielkie „S” w każdym centymetrze

Aranżacja łazienki wcale nie musi być trudna i to nawet w sytuacji, gdy jesteście bardzo wymagający. Warto zauważyć, że decydując się na styl high-tech zyska się aranżację elegancką, ale też surową, a przy tym utrzymanie czystości w tym pomieszczeniu będzie bardzo proste. Zacznijmy od podłogi i w tym przypadku słusznym rozwiązaniem jest podłoga z żywicy epoksydowej utrzymana w szarym kolorze. Z kolei na ściany do połowy warto ułożyć płytki z efektem 3D, które imitują fale. Można wybrać te w jasnym odcieniu. Płytki najlepiej kleić używając mocnego kleju polimerowego, który szybko się wiąże. Do tego czas na detale i oczywiście nie może zabraknąć linearnych przyborów łazienkowych czy też stylowych, abstrakcyjnych rzeźb. High-tech nie jest tanią aranżacją, ale efekt, który się uzyska jest nieprawdopodobny. Czas najwyższy pomyśleć o oświetleniu, a dizajnerski plafon będzie jak znalazł. Można powiedzieć, że stanowi on swoistą kropkę nad „i”.

Czas na montaż odpływu linowego

Klasyczna wanna przechodzi już do lamusa, podobnie jak prysznic z brodzikiem. Jeżeli więc lubicie nowoczesne rozwiązania to w tym przypadku należy postawić na montaż odpływu liniowego, ale sprawdzi się on tylko wtedy, gdy wasza posadzka jest równa. Na samym początku musicie wiedzieć, że spadek rur, które odprowadzają wodę powinien wynosić 2,5%, zaś same rury nie mogą przecinać się z belkami stropowymi. Teraz czas pomyśleć o montażu elementów nawodnienia, a więc odpływ powinien znajdować się wyżej niż miejsce, gdzie łączy się z pionem kanalizacyjny, zaś kratka powinna znajdować się poniżej podłogi. Jednocześnie odpływ można zamontować zarówno przy ścianie, jak też obok strefy prysznicowej. W kolejnym etapie należy zdecydować na jakiej wysokości ma się znajdować ruszt. Oczywiście to nadal nie koniec prac, bo trzeba jeszcze wykonać spadek w kierunku odpływu. Jeżeli jednak stosujecie odwodnienie punktowe, to spadek powinien znajdować się z czterech stron i wynosić 1,5%.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak dobrze wyspać się we własnym łóżku? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Jak zamontować WC podtynkowo? Czy można zrobić to samodzielnie?

Cóż, montaż ceramiki i armatury łazienkowej jest możliwy do samodzielnego wykonania, ale też wymaga nieco precyzji i umiejętności. Często bywa też czasochłonny, szczególnie jeżeli stosuje się rozwiązania podtynkowe. Montażu podtynkowego WC nie trzeba zlecać profesjonaliście, ale tylko wtedy, gdy rury przebiegają prosto. Najlepiej użyć rur z tworzywa sztucznego, które są bardziej wytrzymałe. Może się okazać, że odpływ znajduje się z boku stelaża, i wtedy odległość Toalety od ściany się zwiększy, co nieco może przytłoczyć wnętrze, szczególnie jeżeli jego powierzchnia użytkowa nie jest duża. Alternatywą jest stosowanie rury harmonijkowej, która ukierunkuje odpływ. Gdy ten etap jest już gotowy, wystarczy tylko przykręcić stelaż ze spłuczką do ściany, a następnie zabudować stelaż płytkami. W tym przypadku także zastosowanie mają kleje polimerowe.

Jak zamontować baterię podtynkowo? To bardzo łatwe!

Skoro poradziliście sobie już z wykonanie odpływu czy montażu WC, to powinniście wiedzieć, że montaż baterii jest najłatwiejszy. Wystarczy tylko kilkucentymetrowa wnęka w ścianie, następnie montaż instalacji. Najlepiej też stosować się do zaleceń producenta. Pozostaje już tylko osadzenie korpusu baterii w wykonany otworze oraz podłączenie do instalacji. Na samym końcu wykonajcie jeszcze ciśnieniową próbę wodną, dzięki temu przekonacie się czy wszystko działa w pełni sprawnie. A dopiero na końcu należy przykleić płytki, stosując mocny klej polimerowy.

Warto skorzystać z naszych rad, dzięki którym wiele prac możecie wykonać samodzielnie bądź też sprawdzać czy wynajęty przez Was pracownik zna się na owej pracy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz