Odkurzacz przemysłowy – jak wybrać najlepszy odkurzacz budowlany?

Osoba w czerwonych spodniach odkurza podłogę przy pomocy żółtego odkurzacza budowlanego

Odkurzacz przemysłowy ma wiele zastosowań. Jest nieocenionym pomocnikiem ułatwiającym utrzymanie porządku w domu i wokół niego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza warsztatowego.

Czym różni się odkurzacz warsztatowy od domowego?

Utrzymanie porządku w domu i w jego otoczeniu jest dużo łatwiejsze, gdy mamy do dyspozycji odpowiednie sprzęty. Jednym z nich jest odkurzacz przemysłowy. To urządzenie o znacznie większych możliwościach niż model domowy. Czym się różni odkurzacz budowlany od zwykłego?

Działanie odkurzaczy warsztatowego i domowego opiera się na tej samej zasadzie. Oba urządzenia przeznaczone są do odsysania zanieczyszczeń. Modele przemysłowe mają jednak znacznie szerszy zakres zastosowań – zbierają nie tylko suche, luźne zabrudzenia, ale także drobny pył, kurz oraz rozlane płyny czy błoto. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji.

Mocna turbina wytwarza silny przepływ powietrza, co przekłada się na skuteczne zbieranie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Poza tym cechą charakterystyczną modeli budowlanych jest wytrzymały zbiornik na zabrudzenia, zarówno suche, jak i mokre. A wydajny system filtracji zatrzymuje nawet drobniejsze cząsteczki, chroniąc silnik i zapewniając powietrze wolne od zanieczyszczeń.

Odkurzacze warsztatowe zostały zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających zastosowaniach, z którymi nie poradziłby sobie model domowy.

Odkurzacz przemysłowy – zastosowania

Wielofunkcyjność to główna zaleta odkurzaczy warsztatowych. Jak już zostało wspomniane, to urządzenia, które bez problemu zbierają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Przystosowane są bowiem do pracy na sucho i na mokro.

Odkurzacz przemysłowy przyda się na budowie czy podczas prac remontowych. Nadaje się do zasysania kurzu, pyłu np. gipsowego, większych śmieci czy resztek gruzu. Profesjonalne modele skutecznie odsysają również niebezpieczne pyły. Dla majsterkowiczów to niezbędny sprzęt do przydomowego warsztatu. Dzięki niemu pozbędziemy się wiórów, trocin, opiłków czy zwiercin. Niektóre modele można podłączyć bezpośrednio do elektronarzędzi, co pozwala zasysać zanieczyszczenia w miejscu ich powstawania, np. podczas szlifowania.

Ręka trzyma żółto-czarną szlifierkę na desce

Kolejnym zastosowaniem odkurzacza budowlanego jest sprzątanie w miejscach, w których domowy model sobie nie poradzi. Mowa o garażu, piwnicy, strychu, kotłowni czy domku na narzędzia. Co więcej, może być on stosowany również na zewnątrz do porządkowania np. tarasu. Bez problemu zbiera bowiem wilgotne zanieczyszczenia. Dzięki możliwości pracy na mokro przyda się również w sytuacjach awaryjnych, np. w przypadku wycieku z pralki.

Warto też dodać, że odkurzacz przemysłowy jest doskonałym rozwiązaniem do sprzątania wnętrza samochodu. Duża siła ssania sprawia, że urządzenie skutecznie usuwa zanieczyszczenia z dywaników (nawet mokrych) czy różnych zakamarków. Odkurzacz warsztatowy przyda się także w domu podczas gruntownych porządków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza budowlanego?

Decydując się na zakup odkurzacza przemysłowego, warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • parametry techniczne (m.in. moc, podciśnienie, przepływ powietrza) – decydują o wydajności i skuteczności pracy odkurzacza,

  • rodzaj filtrów – w zależności od rodzaju zanieczyszczeń dostępne są różne systemy filtracji,

  • pojemność zbiornika na zanieczyszczenia – im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go opróżniać, ale odkurzacz ma także większe wymiary,

  • funkcje – praktyczna jest funkcja wydmuchu (odkurzacz może zastąpić dmuchawę do liści) czy adapter do podłączenia elektronarzędzi,

  • zakres wyposażenia standardowego i dostępność akcesoriów dodatkowych – im więcej końcówek i ssawek, tym większy zakres zastosowania,

  • konstrukcja ułatwiająca transport i przechowywanie – praktyczne są kółka czy schowki na akcesoria,

  • rodzaj zasilania – odkurzacze warsztatowe mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo (możliwość pracy niezależnie od dostępu do prądu).

Brudny odkurzacz budowlany stoi w remontowanym pomieszczeniu

Jaki odkurzacz warsztatowy wybrać?

Głównym kryterium wyboru odkurzacza przemysłowego powinno być planowane zastosowanie i częstotliwość użytkowania. Do sporadycznego odkurzania polecany jest przenośny odkurzacz RYOBI R18PV-0 zasilany akumulatorem 18 V. Ten kompaktowy model o niewielkiej wadze i wysokim przepływie powietrza skutecznie zasysa zanieczyszczenia, a przy tym pozwala na swobodną pracę w dowolnym miejscu. Jego zaletą jest funkcja wydmuchu oraz uniwersalny adapter do odsysania pyłu umożliwiający podłączenie odkurzacza do elektronarzędzi. Przemyślana konstrukcja ułatwia przenoszenie i przechowywanie urządzenia.

Do sprzątania większych powierzchni i częstego użytkowania warto wybrać bezprzewodowy odkurzacz warsztatowy do pracy na mokro i na sucho R18WDV-0 RYOBI z akumulatorem 18 V. Ten model ma zbiornik ze stali nierdzewnej o pojemności 18 l, a także kółka do łatwego transportu oraz pomysłowe rozwiązania ułatwiające przechowywanie akcesoriów.

Odkurzacza można używać jako dmuchawy warsztatowej, np. do szybkiego czyszczenia miejsca pracy.

Odkurzacze RYOBI do domu i warsztatu znacząco ułatwiają prace porządkowe i gwarantują doskonałe efekty czyszczenia.

Jakie jeszcze sprzęty są przydatne do sprzątania?

W ofercie marki RYOBI znajdziemy szeroką gamę bezprzewodowych urządzeń do sprzątania. W domu z pewnością przyda się odkurzacz ręczny, który jest wygodny w użytkowaniu ze względu na brak kabla zasilającego. Natomiast porządkowanie podjazdu i ogrodu znacznie ułatwia akumulatorowa dmuchawa do liści, zamiatarka czy urządzenie do czyszczenia powierzchni płaskich. Dzięki RYOBI utrzymanie porządku w domu i jego otoczeniu jest szybkie i skuteczne.

Czytaj więcej: Odkurzacz przemysłowy, odkurzacz ręczny i dmuchawa do sprzątania w warsztacie

CZYTAJ TAKŻE:   Remontujemy i aranżujemy, czyli czy warto wykonać remont samodzielnie czy jednak należy skorzystać z pomocy fachowców?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz