Projektowanie ogrodu wymaga od właścicieli uwzględnienia wielu czynników, które wpływają na ostateczny kształt działki. Jednym z nich jest dostosowanie ogródka do potrzeb dzieci i zapewnienie maluchom odpowiedniej ochrony. Podpowiadamy, jakie rośliny są bezpieczne dla dziecka, czego unikać i jak zaplanować idealny ogród.
Chcesz samodzielnie zaplanować ogród? Zastanawiasz się, jak zorganizować go tak, by był bezpieczny dla dziecka? Na początek dużym ułatwieniem okaże się możliwość wizualizacji działki. Możesz skorzystać na przykład z aplikacji Wirtualny Ogród i zobaczyć, jak będzie wyglądać Twoje zielone królestwo, dostosowane do potrzeb jego najmłodszych użytkowników.
Ochrona z zewnątrz, czyli zdecyduj się na żywopłot
Aby odseparować ogród od strony ulicy, a także od działki sąsiadów, zamiast tradycyjnego ogrodzenia możesz wybrać żywopłot. Często jest on trudniejszy do pokonania przez intruzów, zwłaszcza odpowiednio gęsty i szeroki. Żywopłot może pełnić także funkcje maskujące mniej atrakcyjne fragmenty ogrodów oraz zdobić aranżację zielonej części terenu.
Jak wybrać rośliny na żywopłot? Jeśli masz dzieci, nie polecamy sadzenia ligustru pospolitego. Ta popularna roślina na żywopłoty jest trująca, a zjedzenie dużej ilości jej owoców może doprowadzić do zapaści lub nawet zgonu. Niebezpieczny będzie także cis, którego większość części jest trująca. Najlepiej do żywopłotu wybrać zatem drzewa iglaste, chociażby tuje.
Zobacz także: Jakie podłoże pod tuje?
Wyznacz plac zabaw w ogrodzie
Dzieci potrzebują odpowiedniego miejsca do zabawy bez ograniczeń. Musi być to teren, w którym poczują się bezpiecznie, a rodzice zyskają pewność, że zminimalizowali ryzyko jakiegokolwiek nieprzyjemnego zdarzenia.
Zarezerwuj teren na piaskownicę, huśtawki i ławkę. Możesz zdecydować się także na fort lub ogrodowy domek dla dzieci. Pamiętaj, by w pobliżu (ok. 1 m) nie sadzić roślin o wystających korzeniach lub ostrych igłach bądź cierniach.
Jeśli Twoje pociechy są jeszcze bardzo małe, lepiej na razie zrezygnować z budowania stawu. Zamiast tego można urozmaicić ogród płytkim oczkiem wodnym do 0,5 m głębokości czy zdrojem wypływającym z kamienia.
Na jakie rośliny się zdecydować?
Ogród, który będzie atrakcyjny dla dziecka, powinien być kolorowy. Musi przykuwać wzrok malca, nie tylko w sezonie letnim. Zdecyduj się na posadzenie leszczyn charakteryzujących się barwnymi liśćmi i… pysznymi orzechami o właściwościach zdrowotnych.
Jesienią ciekawie będą prezentowały się klony. Aby ogród nie pozostał zupełnie szary zimą, posadź także iglaki, świerki lub tuje. Wiosną dzieciaki ucieszą się na pewno z kwitnących roślin, takich jak fiołki, niezapominajki, krokusy czy astry.
Trujące rośliny – których unikać?
Wspomnieliśmy już o tym, żeby uważać na cisy i ligustry, wybierane zwykle do formowania żywopłotów. Poza nimi istnieje wiele popularnych w ogrodach roślin stanowiących zagrożenie dla Twojej pociechy. Są to m.in.:
- kalina koralowa
Krzew, którego owoce zawierają związki drażniące skórę i błony śluzowe. Zjedzenie ich w dużej ilości powoduje ostry nieżyt przewodu pokarmowego.
- wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko cechuje się silnie trującymi właściwościami. Dla dziecka zjedzenie nawet tylko jednego owocu może być śmiertelne. Wilczełyko działa także niekorzystnie na skórę – sam kontakt z owocami może powodować zaczerwienienia.
- złotokap
Wysoki krzew liściasty, którego każda część jest trująca ze względu na zawartość toksycznej cytyzyny. Zjedzenie zaledwie kilku sztuk może doprowadzić do śmierci dorosłego człowieka.
- bluszcz
Wszystkie części rośliny są trujące. Bluszcz podrażania skórę oraz spojówki, a przy spożyciu powoduje pieczenie w gardle.
Popularne rośliny o trujących właściwościach to także konwalia, wilcza jagoda czy liście kasztanowca.
Jeszcze więcej porad dotyczących uprawy ogrodu znajdziesz na stronie Ziemovit.pl.
z chęcią skorzystam z tych wszystkich informacji, teraz się zbliża pora szykowania ogródków 😀