Lagom i hygge, czyli jak urządzić mieszkanie w skandynawskim stylu

Lagom i hygge, czyli jak urządzić mieszkanie w skandynawskim stylu

Dlaczego tak lubimy inspiracje, które pochodzą ze Skandynawii? Są nie tylko funkcjonalne i proste, ale przede wszystkim estetyczne oraz naturalnie piękne. Jeśli szukasz pomysłu na zmianę aranżacji wnętrz na wiosnę, mamy dla Ciebie propozycje. Filozofie hygge i lagom –przekonaj się, który z nich podbije Twoje serce.

Skandynawski design zyskał sławę już w latach 40. ubiegłego wieku. Od tego czasu jego popularność nie słabnie, a pojawianie się nowych odsłon scandi sprawia, że styl rodem z mroźnej Północy gromadzi kolejnych wielbicieli.

Jeśli słyszałeś o hygge, warto żebyś poznał również lagom. Poznaj ich założenia i sprawdź, jaki będzie Dobry Dla Domu.

Lagom vs hygge – dwie filozofie w aranżacji wnętrz

Przytulność, miękkie tkaniny, koce, dużo poduszek i świec. Tak w skrócie można określić styl hygge, który bywa nazywany również sposobem na szczęśliwe życie czy filozofią. Koncepcja, na której punkcie oszalał cały świat, wzięła swój początek w Danii – uznawanej za najszczęśliwsze państwo w Europie. Nie trzeba było też długo czekać, żeby pojawiła się odpowiedź na hygge, prosto ze Szwecji, czyli lagom. Słowo to można przetłumaczyć jako „w sam raz”. Jakie są założenia lagom? Przede wszystkim poszukiwanie równowagi, zarówno w swoim życiu, jak również otaczającej przestrzeni, korzystanie z tego, co już się ma oraz ograniczanie niepotrzebnych wydatków. Mniej według lagom znaczy więcej.

Wnętrze w stylu hygge

Duńska przytulność spod znaku hygge to sposób na wyjątkowo ciepłe aranżacje, w których króluje miękkie światło świec, wełniane pledy i narzuty oraz poduszki – jednym słowem wszechogarniająca delikatność oraz relaks. Łagodny nastrój pomoże dopełnić wykończenie salonu lub sypialni w naturalnym drewnie. To właśnie podłoga z desek z litego drewna tworzy niepowtarzalną atmosferę. Wybieraj ciepłe odcienie i wybarwienie jak najbardziej zbliżone do tych występujących w naturze. Odpowiednie będą deski drewniane w kolorze głębokiego brązu –bukowe, dębowe, orzechowe, a także te pochodzące z gatunków egzotycznych jak np. miodowy merbau. Wnętrza hygge kochają drewno, więc jeśli i Ty uwielbiasz się nim otaczać, wykorzystaj je nie tylko na podłodze, ale również na ścianach z pomocą nowoczesnych paneli ściennych.

CZYTAJ TAKŻE:   Meble ogrodowe – jak urządzić ogród?

Wnętrze w stylu lagom

W jaki sposób opisać aranżacje, które są „w sam raz”? Z pewnością nie ma w nich przepychu ani zbyt wielu niepotrzebnych dekoracji czy bibelotów. Lagom stawia nie tylko na minimalizm i proste rozwiązania. Dla spójności aranżacji warto jednak wybrać meble o prostych geometrycznych kształtach bez nadmiernych zdobień. Dzięki temu można poszaleć z innymi dekoracjami. Jeśli lubisz świece, wystarczy Ci jedna lub dwie. Zwróć uwagę na detale, które decydują o charakterze wnętrza. Jednym z nich jest podłoga. Jasne, surowe drewniane deski, wykończone matowym lakierem lub pomalowane białą farbą będą doskonałym uzupełnieniem prostej i efektownej aranżacji.

Co jest lepsze – hygge czy lagom? Nie ma na to właściwej odpowiedzi, ponieważ to od Ciebie zależy, która koncepcja jest Tobie bliższa. Na szczęście łatwo wprowadzić każdą z nich do domu, ponieważ mają wspólny skandynawski rodowód. A jednymi z najważniejszych elementów takich stylizacji są wysokiej jakości naturalne materiały i oryginalny design. Piękne, wytrzymałe deski z litego drewna we wszystkich odcieniach skandynawskiego stylu znajdziesz w sklepie z wyposażeniem wnętrz – Dobre Dla Domu.

Dodaj komentarz