Rodzaje pojemników na odpady

recykling

Wiele odpadów można poddać recyklingowi i, co za tym idzie, ograniczyć ilość odpadów na Ziemi. Takie podejście cieszy się rosnącą popularnością nie tylko ze względu na wymogi, jakie są nakładane na obywateli wielu krajów – w tym Polski – ale również dlatego, że coraz więcej osób po prostu chce dbać o planetę.

Jak segregować odpady?

Segregowanie odpadów towarzyszy nam od wielu lat, między innymi dlatego, że prawny wymóg rozdzielania poszczególnych materiałów nakładają na nas regulacje prawne. Jednak nie jest to jedyna przyczyna, dla której warto zadbać o efektywne rozdzielanie śmieci. Ponadto bowiem chodzi również o to, by zapewnić następnym pokoleniom bezpieczne miejsce do życia.

Dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna?

Rosnąca ilość odpadów, które rozkładają się bardzo długo lub w ogóle nakłoniła krajowych prawodawców do wdrożenia rozwiązań, dzięki którym możliwe jest ograniczenie ich powstawania. Jest to właśnie recykling, czyli innymi słowy dawanie drugiego życia niektórym kategoriom produktów i materiałów.

Dzięki ponownemu przetwarzaniu poszczególnych przedmiotów, możemy ograniczyć produkcję nowych, co z kolei pozwala zaoszczędzić wyczerpywalne zasoby naturalne, a przy tym – zmniejszyć problem wciąż wytwarzanych śmieci.

Kolory pojemników na odpady – co oznaczają?

Aby ułatwić oddzielanie od siebie poszczególnych kategorii śmieci, powstały pojemniki do segregacji odpadów w kilku kolorach. Wyróżnić można:

CZYTAJ TAKŻE:   Jakie zalety mają kominki gazowe?

– żółte pojemniki na śmieci – do pojemników w kolorze żółtym wyrzucamy tworzywa sztuczne oraz metale, np. butelki po napojach, zakrętki od słoików, folię aluminiową, puszki po jedzeniu czy napojach;

– niebieskie pojemniki na śmieci – to kosze przeznaczone na papier. Można w nich umieszczać np. stare gazety, ulotki reklamowe czy katalogi sklepów, kartony, torby papierowe, zeszyty itp.;

– zielone kosze na śmieci – jasnozielone pojemniki na śmieci powstały z myślą o wyrzucaniu czystych butelek szklanych. Pod blokami można zauważyć zazwyczaj dwa zbiorniki – jeden na szkło przezroczyste i jeden na kolorowe, jednak w przypadku prywatnych pojemników nie ma potrzeby stosować takiego rozróżnienia;

– brązowe pojemniki na śmieci – te z kolei są przeznaczone na tzw. bioodpady. Co łapie się w tej kategorii? Resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, ale również skoszona trawa czy zgrabione liście;

– czarne pojemniki na śmieci – te pojemniki są przeznaczone na codzienne odpady, które nie podpadają pod żadną z powyższych kategorii. Można w nich umieścić m.in. potłuczone szkło czy zabrudzone opakowania po pożywieniu (np. foliopak od masła).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz