Styl eko – jak zaaranżować nim dom?

Styl eko staje się coraz bardziej doceniany wśród amatorów efektownych i prostych aranżacji. Związane jest to zarówno z wszechobecną popularyzacja ekologicznego stylu życia, jak również wykorzystywaniu naturalnych materiałów wysokiej jakości. W jaki sposób sprawić, aby nasz dom stał się przyjaznym naturze azylem?

Wnętrza w stylu eko są nie tylko przyjazne naturze, ale również bardzo efektownie prezentują się tak w nowoczesnej, jak i tradycyjnej odsłonie, a także potrafią stworzyć zaciszną i sprzyjającą wyciszeniu zmysłów atmosferę. Oto kilka najważniejszych wskazówek, charakteryzujących wnętrza eco-friendly.

Styl eko – wprowadź do wnętrza dużo światła

Ekologiczny styl charakteryzuje przede wszystkim dbałość o wnętrze. W praktyce oznacza to, że powinno ono być zaaranżowane na podstawie trafnie dobranych elementów dekoracyjnych oraz dobrze dobranych materiałów. To sprawi, że będzie ono komfortowe dla wszystkich domowników.

Kluczem do sukcesu na drodze do uzyskania efektownej aranżacji w stylu eko jest przede wszystkim umiejętne skomponowanie ze sobą naturalnych materiałów z naturalną, delikatną paletą barw.

Chętnie wykorzystywanym współcześnie patentem na eko wnętrze jest harmonijne zestawienie drewna z eksponującymi zewnętrzną roślinność przeszkleniami. Zabieg ten pozwoli nam wprowadzić do domu dużo światła, a zarazem stworzy wystrój wprost zainspirowany naturą.

Styl eko – drewno wpływa na samopoczucie

Udowodniono, że drewno we wnętrzach ma duży wpływ na samopoczucie domowników. Odpowiadają za to m.in. ujemne jony, które ono emituje, a ponadto fakt, iż neutralizuje ono niektóre niekorzystne toksyczne substancje, które są obecne w powietrzu.

To jednak nie jedyne dobrodziejstwa, które nosi w sobie drewno. Posiada ono także naturalne właściwości regulowania wilgotności powietrza.

CZYTAJ TAKŻE:   Na co zwrócić uwagę wybierając meble tapicerowane?

Istotnym aspektem wnętrz eko jest również wyżej wspomniane naturalne światło. W sytuacji, gdy nasz dom nie ma dużych okien, powinniśmy zrezygnować ze zbyt ciężkich rolet, firan oraz zasłon lub też zastąpić je lżejszymi odpowiednikami, pozwalającymi swobodnie przenikać promieniom słonecznym. Sprytnym zabiegiem optycznie powiększającym okno jest pomalowanie framug na biało.

Styl eko – postaw na biel

Biel jest ponadczasowym rozwiązaniem, które wpisuje się w aranżację wnętrza w stylu eko.  Jednak nie powinno ono także obawiać kolorów. Ważne jest, by odznaczały się one w miarę neutralnym odcieniem, który naśladować będzie łagodną paletę barw obecnych w naturze.

Pamiętajmy także o tym, że w stylu eko bardzo ważny jest odpowiedni dobór odpowiednich elementów dekoracyjnych oraz aranżacyjnych. Do grona najbardziej pożądanych materiałów należą tkaniny, takie jak len, surowe płótno, czy niebarwiona bawełna, a także surowce, do których zaliczyć można wiklinę, bambus, rattan, drewno, niepoddane obróbce kamienie oraz łupane fragmenty skał.

Wnętrze eko nie powinno niemniej nawiązywać do natury jedynie poprzez swój wygląd. Równie ważne jest wykorzystanie przedmiotów oraz materiałów, które zostały wyprodukowane w zgodzie z poszanowaniem ekosystemu oraz nie będą stanowić dla niego zagrożenia w momencie, gdy minie ich okres użytkowania. Jeśli konieczne jest wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologicznie elementów wystroju, warto zwrócić uwagę na to, czy mogą one być poddane późniejszemu recyklingowi lub też, czy zostały częściowo wyprodukowane z ponownie przetworzonych materiałów. Wnętrzom eko uroku dodadzą także własnoręcznie wykonane dekoracje lub samodzielnie odnowione stare meble. Z kolei wszelkie udogodnienia elektroniczne powinny być obowiązkowo energooszczędne.

Wnętrze w stylu eko

fot. Bondex

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz