Etykiety i dokumentacja paczek z Polski do UK — co trzeba przygotować?

wysylka paczek

Wysyłanie paczki zarówno w kraju, jak i za granicę wiąże się z koniecznością jej odpowiedniego przygotowania. Od czasu pojawienia się firm kurierskich, które zajmują się dostarczaniem takich przesyłek, standardowym elementem ich wyposażenia jest etykieta adresowa. Wymagają jej również paczki kurierskie do Anglii, których wysyłka wiąże się jednak z przygotowaniem znacznie większej liczby dokumentów. Co dokładnie jest potrzebne?

Etykiety adresowe jako obowiązkowe dla każdej paczki do Wielkiej Brytanii

Oczywiste jest, że aby paczka z Polski do UK trafiła do adresata, musi być odpowiednio zaadresowana. Stosowane przez lata metody pakowania w szary papier i pisanie na nim adresu długopisem nie zdają obecnie egzaminu. Powodem jest między innymi zalecenie, aby paczki owijać folią stretch. Dzięki temu są lepiej chronione przed uszkodzeniem, zamoczeniem czy otwarciem. Etykieta pozwala na umieszczenie adresu bez pokonywania problemów z pisaniem na folii.

Etykiety adresowe zostały też wprowadzone w celu ujednolicenia sposobu adresowania. W efekcie są bardziej czytelne, trwalsze, zawierają potrzebne informacje i co ważniejsze – mogą zostać wypełnione w komputerze i wydrukowane. Paczki do Wielkiej Brytanii wyposażone w taki dokument z pewnością mogą sprawniej dotrzeć do odbiorcy. W przypadku wielu firm przewozowych odpowiedni formularz dostarcza kurier, który przyjeżdża po paczkę.

Dokumentacja celna paczki do Wielkiej Brytanii

Osoby, które często nadawały wysyłanie paczki do Wielkiej Brytanii, zastanawiają się, jak po Brexicie zmieniły się zasady korzystania z usług kurierskich. Pomimo wprowadzenia wielu dodatkowych formalności, wysyłka paczek do Anglii za pośrednictwem Euro Paka niewiele różni się od tej realizowanej wcześniej. Kompleksowość usług, na którą stawiają przewoźnicy, sprawia, że większość dokumentacji przygotowują osobiście.

CZYTAJ TAKŻE:   Park 49 w Göteborgu razem z marką WICONA stawiają naciska na zrównoważony rozwój

Wysyłka paczek do Anglii po Brexicie podlega nowym zasadom. Są one związane z przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2021 roku. Chociaż dotyczą wszystkich przesyłek przekraczających granice w jedną lub drugą stronę, znacznie więcej obowiązków mają pod tym względem przedsiębiorcy. Paczki do Wielkiej Brytanii są bowiem traktowane w kategorii importu-eksportu, co wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności i wniesienia opłat.

Wysyłanie paczki do Wielkiej Brytanii przez osoby prywatne

Nowe przepisy nakładają na każdego nadawcę paczki do Wielkiej Brytanii obowiązek wypełnienia specjalnego formularza, w którym należy wyszczególnić wszystkie przedmioty znajdujące się w przesyłce. Niezbędne jest też dokonanie ich wyceny, na której podstawie zostanie naliczony podatek VAT, umieszczenie kodu produktu i zaznaczenie kraju jego pochodzenia. Osoby prywatne z założenia mogą wysyłać jedynie prezenty, których wartość nie powinna przekroczyć 39 GBP. Jeśli jest ona wyższa, wysyłanie paczki do Wielkiej Brytanii zostanie potraktowane jako eksport i objęta podatkiem VAT.

Formularz deklaracji celnej jest dostarczany przez firmę kurierską, jednak warto zasięgnąć informacji, jak należy go wypełnić, aby nie mieć problemów. Niekiedy drobny błąd może spowodować zatrzymanie paczki na odprawie celnej na kilka dni czy tygodni. Uwaga! Paczka z Polski do UK zawierająca leki na receptę powinna zostać uzupełniona o odpowiednie dokumenty medyczne. Niezbędne jest oświadczenie lekarza, który ją wystawił potwierdzające konieczność przyjmowana preparatu przez pacjenta.

Znacznie bardziej złożona jest wysyłka paczek do Anglii przez firmę lub sklep internetowy. Dokumentacja musi wówczas uwzględniać fakturę, upoważnienie celne, kartę odprawy celnej włącznie z podaniem numerów VAT, EORI oraz kodu HS.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz