Podłoga z litego drewna – jak ją wybrać?

Deski drewniane, szczególnie z drewna litego nie należą do tanich materiałów, jednak warto wydać więcej pieniędzy, ze względu na ich jakość oraz trwały charakter. Zanim zdecydujemy się jednak na ich zakup, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oto kilka z nich. 

Wybór właściwych desek do naszego domu lub mieszkania może przysporzyć bólu głowy. Na rynku dostępnych jest ich wiele wzorów i gatunków. Kierowanie się wyłącznie własnym gustem nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem.

Podłoga z litego drewna – na co zwrócić uwagę

Aby dokonać dobrego wyboru, najlepiej wziąć pod uwagę:

  • renomę producenta,
  • jakość opakowania desek,
  • renomę sprzedawcy i wykonawcy,
  • klasę twardości drewna,
  • gatunek drewna,
  • estetykę.

Podłoga z litego drewna – sprawdź markę

Pamiętajmy o tym, że renomowany producent, nie zawsze musi oznaczać najwyższą jakość. Niszowe firmy kuszą zaś atrakcyjnymi cenami, które nie zawsze idą w parze z tym, że rzeczywiście warto w nie zainwestować (przez gorszą technologię produkcji, albo pozyskiwania drewna z tanich źródeł).

Zwracajmy więc uwagę na to, czy producenci dbają o właściwe wykończenie powierzchni, jakość lakieru bądź oleju, jakość zamka łączącego poszczególne deski, a ponadto wykończenie pióro-wpustu. Należy mieć także na uwadze grubość deski, żeby po jej założeniu uzyskać jednolitą powierzchnię.

Powinniśmy mieć także oko na to, czy kupowany przez materiał miał odpowiednią, przewidzianą normą wilgotność. Deski niewiadomego pochodzenia, których powinniśmy unikać, mogły być bowiem poddane niewłaściwej obróbce, a co za tym idzie, mogą być nawet zainfekowane szkodnikami drewna.

Podłoga z litego drewna – opakowanie

Pamiętajmy także o tym, że warto zwracać uwagę na opakowanie. Prawidłowe jest estetyczne i szczelne. Wszystko po to, aby służyć ochronie drewna. Jeśli już jakość samego opakowanie nie wzbudza naszego zaufania, powinniśmy być ostrożni.

Gdzie kupować podłogi? Najlepiej w salonach specjalizujących się w ich sprzedaży. Chodzi nie tylko o fachowe doradztwo, ale również o to, by zapewnić deskom właściwe warunki przechowywania. Jeśli postawimy na wielobranżowy skład budowlany narażamy się na to, że materiał leżał długo w wilgotnym pomieszczeniu, bądź nawet na zewnątrz.

W niektórych sklepach możliwy jest montaż desek, a taka usługa zostaje objęta gwarancją. Dobrze skorzystać z takiej opcji. Takie działanie uniemożliwi tłumaczenie sprzedawcom, że za złą jakość desek jest odpowiedzialny ich nieprawidłowy montaż, bądź producent. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zakup z montażem oznacza dla kupującego niższy VAT. Sklep z doświadczeniem powinien też wskazać sprawdzone i zgodne z zaleceniami producenta środki do pielęgnacji określonych podłóg.

CZYTAJ TAKŻE:   Wertykalny ogród na balkonie

Podłoga z litego drewna – pomieszczenie ma znaczenie

Jeśli już podjęliśmy decyzję o tym, gdzie chcemy dokonać zakupu, a ponadto który producent zasługuje na nasze zaufanie, powinniśmy przejść do wyboru odpowiedniego dla nas gatunku drewna. Pamiętajmy, że nie są tu najważniejsze jedynie walory estetyczne. Istotną kwestią jest to, w jakich warunkach i z jakim natężeniem nasza posadzka będzie eksploatowana.

Do miejsc częściej używanych (np. do pokoju dziennego lub biura), lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia. Z kolei do sypialni można wybrać delikatniejsze i subtelniejsze gatunki. Skąd jednak wiedzieć, które drewno jest twarde, a które miękkie?

Drewno dzieli się na klasy, które określają stopień twardości poszczególnych desek. Na podłogi stosuje się drewno o klasach twardości II-IV (klasa I nie nadaje się na podłogi). Podłogi klasy II to np. sosna, klon, do klasy III zalicza się m.in. dąb, czereśnię, buk i jesion. Najtwardsze są drewna klasy IV – np. orzech, jatoba, tali czy merbau.

Niektórzy producenci stosują też klasyfikację według skali Brinella. Im wyższy jest wskaźnik Brinella, tym deska podłogowa jest bardziej odporna na wgniecenia. Niestety, nawet w ramach jednego gatunku mogą występować poważne rozbieżności – np. czereśnia mieści się w przedziale 2-4,5, co oznacza, że niektóre deski mogą być twardsze, inne miększe. Dlatego najlepiej brać pod uwagę wartości średnie. W przypadku czereśni będzie to 3,2, w przypadku dębu – 3,7, a w przypadku jatoby – 6,8.

Jeśli zdecydujemy się na wybór podłogi z litego drewna, musimy sprawdzić dokładnie to, czy dany materiał został odpowiednio wysezonowany. Podłoże do którego zostanie on przyklejony musi być także odpowiednio wytrzymałe. Warto także brać pod uwagę wykończenie podłogi. Jeśli w pomieszczeniu w którym ma się znaleźć podłoże jest duże natężenie ruchu, warto wykończyć podłogę poprzez olejowanie. Wszystko dlatego, że olej wnika w strukturę wierzchnią drewna, co sprawia, że wszelkie zarysowania lub wytarcia są bardzo mało widoczne. Co więcej, można je łatwo naprawić dzięki miejscowemu naniesieniu oleju. W przypadku podłóg lakierowanych, uszkodzenie warstwy lakieru wymusza konieczność odnowienia podłogi w całym pomieszczeniu. Gdy uwzględnimy wszystkie powyższe zasady, pozostanie nam już to, co najprzyjemniejsze – a więc wybór odpowiedniego wzoru i gatunku (spośród tych, które uznaliśmy za odpowiednie do danego pomieszczenia).

Podłoga z litego drewna biuro

źródło: NOVA Technologie Obiektowe

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz